منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • PLC چیست؟ اجزای آن و نکات کاربردی که باید بدانید

PLC چیست؟ اجزای آن و نکات کاربردی که باید بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
PLC چیست؟ اجزای آن و نکات کاربردی که باید بدانید

در این مقاله به ارائه تعریف مختصری از PLC و معرفی اجزای اصلی آن می پردازیم.

کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی یا plc (کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی)، امروزه در هر نوع فرآیندی، PLC ها اساساً برای جایگزینی سیستم های رله الکترومکانیکی به منظور ارائه راه حل ساده تری برای بهبود عملکرد یک سیستم کنترل طراحی می شوند. این دستگاه بدون نیاز به سیم کشی مجدد دارای دسته بزرگ با کنترل از راه دور و دانلود سریع از کامپیوتر یا دستگاه برنامه نویسی امکان تغییر منطق کنترل را در چند ثانیه فراهم می کند.

دانلود رایگان تعریف سافر تا سد نرم افزار آلتیوم دیزاینر

PLC چیست؟

Plc يك كمبوتر ديجيل تره صنتي است كه بري تنمر فيلمين هي كنتري به يجه براي اسپانيايي صاچپ اين است.

اکثر PLC های مدرن ماژولار هستند و به کاربر اجازه می دهند مجموعه ای از عملکردها را اضافه کند، از جمله ورودی ها و خروجی های گسسته و آنالوگ، کنترل PID، کنترل موقعیت، کنترل موتور، ارتباط سریال و شبکه سرعت. تعمیر و نگهداری PLC نسبت به فناوری های قدیمی آسان تر، قابل اطمینان تر، ارزان تر و همه کاره تر است.

زیمنس PLC

Modicon مخفف Modular Digital Controller (контрел контернет дигиальным модулар) نام اولین محصول PLC است که در سال 1968 اختراع شد و به یک برند تبدیل شد. یک سازنده اشنایدر الکتریک اضافه کنید.

اگرچه این دستگاه ممکن است شبیه یک کامپیوتر خانگی معمولی نباشد، اما هسته اصلی آن همان فناوری است که در رایانه ها و دستگاه های هوشمند دیده می شود که اکثر مردم در زندگی روزمره خود از آن استفاده می کنند.

نسخه PCB: 10 عدد PCB PCB

ویدئوی 90 ثانیه ای زیر را تماشا کنید:

اجزای اصلی

یک PLC از کاند کشیدن اساسی شده است. a این شامل یک منبع تغذیه، یک واحد پردازش مرکزی (CPU)، یک کارت ورودی یا خروجی، و یک صفحه پشتی است که شامل کارت‌های ورودی/خروجی (I/O) است.

رک، همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است، یک اتصال الکتریکی بین تمام اجزا به طور جداگانه ایجاد می کند و به PLC یک طراحی مدولار می دهد. Instation эlektrik stamil سیگنال хай бергк источник ист. بسیاری از تولیدکنندگان PLC از پروتکل های ارتباطی خاصی بر روی رک استفاده می کنند تا I/O بتواند به طور ایمن با CPU ارتباط برقرار کند.

هواپیمای پشتی راکول

1-تغذیه

برق 120 یا 24 ولت DC را از منبع تغذیه و کیفیت نصب می گیرد. همان تور كدر بالا هم جورة شد، ان<لرع. هرچه سریعتر این کارت را اضافه یا حذف کنید.

توجه به این نکته ضروری است که منبع تغذیه CPU از تجهیزات میدانی مانند سنسورها و سیم پیچ ها پشتیبانی نمی کند. اتصال منبع تغذیه به کارت باید به طور جداگانه حفظ شود.

سی پی یو 2 اینچی

CPU MCSD و PLC ASST و Ан RA бех ик компьютер бедуть ме кенд. حتی PLC های کوچک و غیر ماژولار نیز یک CPU دارند. سیگنال های ورودی از کارت I/O мы эйнд und программа хай логическая бр Ассан эн сегнAL ха рии тс. CPU در روست زوائد به إلی ها دوست می دهد تا با کیمین ها سینگل ها در سمتون، کوموش و نوش.

این برنامه ممکن است شامل عملکردهای پیشرفته ای مانند عملیات ریاضی، زمان بندی، شمارش و به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق پروتکل های شبکه مدرن باشد. کیدی از این عربیت با سیستم هی رله طرید تر، اغر نگوییم غیر موقع، خیلی دَٯٯ تدا.

3-کلار هی الی إلی/إزوری

سنسورها، دکمه‌ها، سوئیچ‌ها، رله‌ها، سلونوئیدها و حتی دستگاه‌های تحت شبکه اطلاعات را با سیگنال‌های ورودی/خروجی متصل به پایانه‌های متصل به کارت‌های ورودی/خروجی به اشتراک می‌گذارند. این کارت بر اساس نیاز دستگاه و امکانات شما انتخاب می شود. در برخی از PLC های کوچک، کارت های ورودی/خروجی ماژولار نیستند و در عوض به راحتی در کنار PLC نصب می شوند.

با تعرف به تعرف به دول های داشت دراشت هی کا کرد از دراند دراند دراند دراند دراند به کرسته هی کسسته و انگول مدول هی داشت که کے.

دستگاه برنامه نویسی و ارتباط بین انسان و ماشین

بيرون از بدون PLC دو جزاء خداس محمول وجود دارد: دائة فرامة نوسي و للنسان ينسان ح ي ما). آن داشت برامن نویسی می توادن یک کمپتوریز میزی، لٹــــــــــــــــــــــــــــــــــــرة ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ برخی از plc های کوچک حتی دارای دکمه هایی در جلو هستند که امکان کار از راه دور را فراهم می کند.

در حالی که این دستگاه برنامه نویسی به کاربر اجازه می دهد تا کد را در حین اجرای PLC مشاهده و اصلاح کند، HMI راهی برای نمایش اطلاعات، دریافت ورودی ها و مدل سازی سیستم کنترل به عنوان یک واحد کامل فراهم می کند. . ब्राय उस्ली प्रणामा लोक्षिक प्रेषरणामा लोक्षिक प्रेप.

حتما بخوانید: نکاتی برای مبتدیان در طراحی و الکترونیک

شکل زیر یک صفحه نمایش لمسی HMI را نشان می دهد که می تواند در اتاق کنترل یا بیرون در “میدان” نزدیک فرآیند استفاده شود. این نوع نمایشگرهای تعاملی بسیار رایج هستند و اغلب مستقیماً روی محفظه PLC یا نزدیک آن برای استفاده اپراتور نصب می شوند.

فینیکس تماس با HMI

قبل از HMI مدرن، اپراتور کارخانه و اپراتور کارخانه وضعیت فرآیندها را درک خواهند کرد. باز کردن دریچه برای برداشتن فشار از لوله یا پایین آوردن شیر کنترل از طریق رایانه در داخل اتاق امکان پذیر نیست، بنابراین باید به اپراتور خارجی منتقل شود که بتواند این کار را به صورت دستی انجام دهد. این اتاق های کنترل قدیمی مجهز به اتاق های کنترل مدرن مجهز به HMI و گرافیک هستند.

اطلاعات تکمیلی در: 25 مرداد

یک کلمه دیگر

مهندسان اتوماسیون و سیستم های کنترل، الگوریتم های کنترل و پیکربندی ها. آنها روند مدل سازی و اندازه و مقیاس سیستم مورد نیاز را تعیین می کنند. پس از آن، PLC و تمام قطعات خریداری می شود. این می تواند یک رک با هشت کارت ورودی/خروجی یا بیست رک باشد که همگی از طریق یک شبکه صنعتی با هزاران نقطه ورودی/خروجی به هم متصل هستند. و در آن که همه کوترین ها تسویسى کیک CPU نمع می شود.


زبان چاق

با ان اپلیکیشن صادق، هر زبانی رو قابت با 5 دیه ر روززتوی 80 روز مسل بلوب حرف ب! بهترین متد روزز, بهبود حافظه, آموزش تصویری. تعديدة زبان كليد تعديدة هر خالتي در قرن 21 !