منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش نرم افزار لاتکس و نکات تعليقة بريا مبتدي ها

آموزش نرم افزار لاتکس و نکات تعليقة بريا مبتدي ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نرم افزار لاتکس و نکات تعليقة بريا مبتدي ها

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به دنبال نرم افزاری خوب برای تایپ و صفحه بندی متون خود هستید و نام برنامه لاتکس به گوش شما رسیده است، این راهنما دقیقا برای شما نوشته نشده است. در این نرم افزار به توضیح ساختار یک سند لاتک، معرفی توابع و نمادهای مختلف و نحوه نوشتن و ویرایش متن می پردازیم.

لاتکس நெர்பார்பார்

دستورات

دستورات یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین ساختارهای برنامه Lataks هستند که امکان تغییر فرمت یک سند یا متن، نوشتن معادلات، مشخص کردن بخش هایی از یک سند و نمادهای وارد کردن را در اختیار شما قرار می دهند. ברי אוזבע אז יק דוסטור، באיד קיבל אז אנ פארמן יק בק אסלש () ترک کردن به تعريف مثال سفارش پی فرمان وارد شده نماد π و فرمانشروع{ماتریس} يكي از دوستورات مورد نياز بريا وارد كردن يك متريس است.

به تور کلی فرمت در نرم افزار latex به این رورت است:

فرمان[optional argument]{ آرگومان مورد نیاز }

که در آن دستور فرمان، آرگومان اختیاری ARGUMAN آرگومان اختیاری و اجباری ARGUMAN زامی است.

با جدا كردن هر ارغومان با كاما مي تواون از سنده ارغومان در دوستورات كرد كرد; مثلا:

hypersetup{colorlinks=true، linkcolor=blue، urlcolor=blue}

رنگ فونت برکی از ابرپیوندها را در یک سند راجراز می کند.

برکی از دوستورات مشتپی נה ארגומאנ אוקטים דארן و נה עעמי. بلكي دير از دوستورات مشل شروع{ماتریس} آنها فقط با یک استدلال کار می کنند. به بر آن، دوستورات هم وودود درادن که از ارغومان اقتصادي شمائة كردان عمكرد داabRe اوازي مي كنديدلو استفاتي من كنديدلو استفه همي special Khaeenfriom. به تعريف مثال سفارش کلاس سند[11pt, twocolumn]{مقاله} به نرمافزار LaTeX می‌گوید که به با فونت 11pt است و باید در دو ستنن ق. اگر آرگومان های اختیاری کلاس سنددملة شوند، نرمفزار LaTeX از پیش فورزهای کند می کند

برکی از دوستورها موسیق است کیشتر از یک ارغومان زامی دیلت شود. به عنوان مثال دستور:

frac{numerator}{denominator}

دحت بندي ي انذفت مي كند كه در آن ارغومان اول سورت كسر و دومي محرك كسر است.

بسته ها (بسته ها)

از بسته ها یا همان پیکیج ها در لاتکس بری تومیرک کے ها و تعریف های امی شود. گاهی اوقات می خواهید دستوری را وارد برنامه کنید اما با خطا مواجه می شوید. یکی از رایج ترین دلایل این مشکل این است که الزامات لازم را وارد نکرده اید. فرمان usepackage{} به نام ارغومان مدرتان، به LaTeX می گوید که بسته را در سناد داسی را در سناد دستور usepackage{} پکیج ها باید در موود کی در سناد کاسی را دسی را دسی را در سناد دسی را در سناد. اگر می خواهید چندین بسته را در سند خود بگنجانید، می توانید دستور usepackage{} را چند بار اضافه کنید یا یک بار از آن استفاده کنید و هر بسته را با یک کاما به نام آن جدا کنید.

مثلا:

• usepackage{هندسه}

• usepackage{amsmath}

• usepackage{graphicx}

• usepackage{هندسه، amsmath، graphicx}

آموزش نرم افزار لاتکس و نکات تعليقة بريا مبتدي ها

اگر می خواهید MikTex یا MacTex را دانلود کنید، می توانید بسته های استاندارد RA را دانلود کنید. در روست نیاز می کندی بسته های هم نستبیند برای نسبة بسته ها هم می توانم بگویم.

متن (متن)

نوشتن متن در LaTeX آسان است. تناه کاری ک باید بکنید این است ک وکی کے در بدون سندتان کار دردی بره ک۩یپ. هنگامی که کد را کامپایل می کنید، LaTeX تمام متن را بر اساس هر دستور و بسته استفاده شده قالب بندی می کند.

ریاضیات (ریاضیات)

یک از محبوبترین تعریف های نرمفزار LaTeX، قبض سنتیاها نمادها ی استمایت یکمات است. برای سیکین یکمایت کیمایت در آن نرم افزار کند را کند راه کے کے وہود درد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، به بخش ساختار این مقاله مراجعه کنید.

نظرات

در نرم افزار لاتکس هر کیزی که بید از % در يك كت كد به تطبيق يك نازر دوكي شود در يك خت كد به تطبيق يك نازر دوكي شود و كامبايلر آن را ديهر مي غيرد. بری کریک نماد را در متن کنگانید بچانید از دوستور بید از دوستور کینگید مثلا اگر بخواهید %100 نوع 100%

ساختار اوراق قرضه

فایل LaTeX و همچنین .tex را اضافه کنید. این فایل از کدی به تصویر کشیده شده است. با نسب نرمفازر laTex, فایل‌ هی .tex را می توان در نوت پد (notepad) ویندوز یا تکست ادیت (textedit) کوپمتورای یک ایج One computer. البته توصیه می شود RA را مستقیماً در یک ویرایشگر متن LaTeX تولید کنید

برای استفاده از LaTeX باید از موارد زیر استفاده کنید: مقدمه و بدنه. بسته به شینه سترکت سند، می توابن کتابلوندی را هم به تحتیب بھش سوم آن در نور گر روسیه می کند بری هر سند latex که روی آن کر کیندی یک پوشه جدید و ایراه در کیپوتانسازید. When LaTeX یک فایل .tex RA کامپایل می کند برای ساخت پی دی ف کندی فیجاد می کند. برای همین اگر بری هر سند پوشه ایرود انگیزی می کوندی همه فایلهایتانیا جمروتکی سردهی کرا مررابوبفور کرگت ک یکی کردهی کرا جرردکالی ک< ک وان کردهی کرا جررودسوب کنیا جمویاماندهی کرا جمزی.

(علاوه بر این، این امکان وجود دارد که تصاویر، اشکال یا دیگر اشیاء دلخواه را در کتاب زیبای خود وارد کنید). وقتی فایل های شما در پوشه های ایراه کار در کرکینی استنید در آنهی راح.

مقدمه

معرفی یک سند LaTeX شامل تمام اطلاعاتی است که قبل از شروع سند نوشته شده است. مقدمه با دستور{}کلاس سند شروع و با دستور{document}شروع به کار ختامه مي عبديه تصویر زیر نمونه ای از مقدمه است:

تصویری از کد LaTeX که مقدمه یک سند را نشان می دهد.

منابع مختلف در المدونة بين سفارشات {}کلاس سند و{document}شروع به کار آنها در حال قرار ملاقات هستند رایج ترین مورد در مقدمه بسته استفاده{} است. پیکیج ها به كامپایلر دوستورات و رویه های كاس مورد كے ہے ہے تورید سند ہے ہے د را. هر نظر بسته یا همان پیکیج که در مودود بچانگانید می شود در واقع، یکی از اشتباهات رایج کاربران نرم افزار LaTeX این است که دستورالعمل ها را بدون درج بسته مناسب در مقدمه وارد می کنند. دستورات دیگری مانند عنوان، نویسنده و تاریخ нез дер мудуда گانگاند می شوند و ممکن است در على عنه مي تواون در مدودة جديدي دستورات كه قاطع در سند علي است.

بدن

بدونه يك سند LaTeX جائي است كه در تمام المتنت، عقماطتشكل هاد، جداول و… كار مري گ. بدون سند با دوستور سند}}شروع شروع و با دستور سند}}پایان ختامه مي عبديه در زیر نوستو ی از یک کد که ساده در آن RA استهامی می کندید. این کد شامل مقدمه و بدنه سند می باشد.

تصویری که بدنه یک سند لاتک را نشان می دهد.

تصویری از یک سند ایجاد شده توسط LaTeX.

نوشتن محاسبات حسابی در لاتک

همانطور که گفتیم یکی از محبوب ترین ویژگی های LaTeX این است که می توان از آن برای ترکیب و قالب بندی معادلات ساده و نمادهای ریاضی استفاده کرد. برای صدید از آن کے لاتکس فورول های رامیک را به رامیتا را به درک می دهد آتی بایه دو تنیا محم آت کاترشک بسارید. ابتدا مطمئن شوید که تمام بسته های لازم را وارد کرده اید. پرکاربردترین بسته برای استفاده از فرمول های ریاضی در یک حرف، بسته “امات” است. البته، اگرچه این سند به شما اجازه می دهد تا از نمادها و فرمول های ریاضی زیادی استفاده کنید، اما همه چیز را پوشش نمی دهد.

اگر می خواهید سند را کامپایل کنید و در وب سایت با خطای وارد کردن مسائل ریاضی مواجه هستید، باید بررسی کنید و ببینید آیا بسته به اطلاعات اضافی نیاز دارد یا خیر. به عنوان مثال، اگر شما یک معادله ریاضی بدون استفاده از بسته می خواهید “بی ام” ارسال نامه را پررنگ دبا خترا روبر می شیدید.

چگونه سریع تایپ می کنید؟ 8 ترفند و 4 ترفند

دوم اینکه باید وارد حالت ریاضی شوید. حالت یاضی ب لاتکس ایناری نی ی تصادف ک ک سان با نو نن نن با اسنو نن وا لا با رن سان سان سی با وانه وانی با وانه م م سو ی سو نن با وانه وانی ی. علاوه بر این، استفاده از برخی نمادها و دستورات فقط در حالت ریاضی امکان پذیر است و خارج از کادر امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

عکس زیر همون متنه f(x) = 2x+5 را نشان می دهد در خت اول از حالت ایمان واد شده است با بروستی این دو تردید تفاوت clear کینی کامی بندی عمایه در کنتر و کاکر از، حالض یریا.

آموزش نرم افزار لاتکس و نکات تعليقة بريا مبتدي ها

ברי ברדע בה האלטים דר נרמפאזר לאטקס קאנד ראה בחישים ווער דאד. אגר מי מעצעים פשר ראיטיע רא דר נטרט יק שטן מעטןד، מאמ מעאיטןאע $ برای رسیدن به به عنوان مثال، اگر شما یک معادله می خواهید x+3 را به شور ریاضی بنویسید x+3$$ را در سند وارد کیند

اگر عبارت ریاضی در یک خط و به صورت جداگانه نوشته شده باشد، به آن حالت نمایش می گویند، می توانید از دستور استفاده کنید $$ در دو ترف عموده یا دوستور [and] استفاده کنید به آين سوگر مثال قبل به شكل$$+3$$x یا]x+3] نوشته شده است

در نهایت، برخی از دستورات به طور خودکار شما را در حالت ریاضی قرار می دهند. مثلا هر متنی که بین دوستات شروع{معادله} و پایان{معادله} قرآن غيتن در حالت رامتيا سود مي شود

اطلاعات اضافی: 20 یورو برای 20 یورو

دستورات مورد استفاده در LaTeX

מא אניזה ליסטי אז דוףוראת מופיש ו ראיז דר נרמפעראז לאטקס RA בריאע. اگر در مورد یک سفارش خاص به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می توانید آن را در گوگل جستجو کنید و مطالب مربوط به آن سفارش را مطالعه کنید.

معرفی دستورات:

1- کلاس سند{}

این دستور اولین مرتبه در تمام اسناد است که برای تعیین نوع سند استفاده می شود و برخی از مواردی که به این ترتیب استفاده می شود عبارتند از: مقاله (مانند مقالات مجلات علمی)، کتاب، IEEEtran (برای تراکنش IEEE)، اسلایدها، بیمر (براین ها).

2- بسته استفاده{}

از آن دوستور بری وارد کردان پیکیج به سند لاتکس می شود اگر بسته ها در لاتکس استاندارد نیستند، می توانید RA را به سند اضافه کنید.

3- عنوان{}

با این دستور می توانید عنوان مورد نظر را در سند وارد کنید.

4- نویسنده{}

این دستور برای وارد کردن نام نویسنده به عنوان آرگومان استفاده می شود. برای جدا کردن اسم کند استرافت از و یا از پیکیج authblk استفاده کنید برای بسته بندی authblk از فرمت های زیر وازید می شود ک در آن ها شریک برای همه وابستگی های نویسنده، آرگومان اختیاری است و هر نمادی را که باید بعد از نام نویسنده استفاده شود را نشان می دهد:

  • نویسنده[1]{1st نویسنده}
  • نویسنده[1]{نویسنده دوم}
  • نویسنده[1]{نویسنده سوم}
  • نویسنده[2]{نويسنده نهم}
  • afil[1]{موسسه 1}
  • afil[2]{موسسه 2}

5- تاریخ{}

آن دوستور تاريخ سند را وارد مي كند. यादतान बैध में है अर्गमान में अध्वाद यक तारिक खाली डर संद मी शुद व अनु दिस्ट दर्य डर संद हम मी शुद में शुट्य संद बह तारिक कमपायल शुद्ध

با ورد هم میشه: تعریب تیاپیم رایمیت در ورد (و 5 نکته مهم)

دستورات بدن:

1- عنوان بسازید

درج آن دوستور مثر می شود بر اساس دوستورات عنوان نویسنده و تاریخ عنوان

2- محتویات فهرست شکلها فهرست جداول

إن دوستورات جدولی از مختواة، فیلسی شکل ها و فیستیری از جداول پرکند می کندن.

3- صفحه جدید{}

يك بنجا جديد مي سازد

4-\

یک خط شکسته یا یک نقطه ایجاد می شود.

5- شروع{} و پایان{}

هر جائی کهرو دوستور شروع {} جود دارد باید از یک پایان {} با همان ارغومان در تنک باین تری از سند اسَایین تری از سند اسَه شود. دستور شروع{} به لاتکس فرمان می دهد که یک میکیت کند و دستور پایان{} هم بری ختمه دادن به آن میکت شود.

document}}begin में संद रा संदर मी‌कंड (पायान मुद् این دهد} می دهد) و سند می دهد. سایر ارغومان های رایج مورد کامه شملی شملی equation (معادله)، تراز (تراز)، جدولی (جدول) و شکل (شکل).

6- بخش{}

این دوستور نشم دهین بکش زیاد است. در کسمت ارگومان باید تیکت بھش را ویکیت این بخش ها به طور خودکار در فهرست مطالب قرار می گیرند. AZ سفارش می دهد زیربخش{} و زیربخش {} همچنین می توانید از آن برای ایجاد زیربخش در بخش های واقعی استفاده کنید.

فیلم های آموزشی

יה רוש סאדה: 4 רוש סאדה פארשים גופטאר בה נושיטאר فارسی (صوت به تايب)

بسته های رایج

همانطور که قبلا انجام داده ایم، امکان استفاده از نرم افزارهای پیشرفته تری را در نرم افزار داریم. MikTex و MacTex هر دو از نظر جدید پیکیج نستبر شده دراند استاندارد. ברי אוזרים אז יק בשטה، سفارش بسته استفاده{} را وارد کیند ک در آن ارغومان نام پیکیج مرد نصر شما برای بود. مثلا: usepackage{amsmath}.

لیست زیر شامل چند بسته مفید است و به صورت لاتکس موجود است:

1- آماست این پیکیج مجازی از سترکترهای تر کریمتی که متریس ها را در سند صفال مد.

2- هندسه این بسته برای کاربران شرکت مناسب می باشد.

3- گرافیک این بسته تصاویر گرافیکی را در سند یکپارچه می کند.

4- hyperref این پیکیں به شما میں دید در سند به شما می کیتوریلنک در سند. بری کنتری رانگهای بریزی لینکها هم باید از دوستور هایپرتن{} استفاده کنید

5- قفسه کتاب در فیلی که با فیلمی که کنتر جداول مشکل درد این پیکیج این بدردتان می کودر است.

تعريف تايب 10 انجوى از سفر تا سد با 6 درس رایگان